• lunárny kalendár
  • lunárny kalendár
  • lunárny kalendár
  • lunárny kalendár

Fázy mesiaca - Pomenovania a základná charakteristika fáz mesiaca

Vplyv na organizmus


Fázy mesiaca

Nov

(začiatok cyklus)

Prvá fázy cyklu mesačného cyklu je známa tým, že sa Mesiac nachádza medzi Zemou a Slnkom. Z toho dôvodu, že osvetlená strana mesiaca smeruje od Zeme je Mesiac neviditeľný. Nov je najkratšia fáza mesačného cyklu, preto je tesne po ňom už vidieť veľmi úzky kosáčik Mesiaca.

Dorastajúci kosáčik

(prvý až 7,4 deň cyklu)

Druhý cyklus lunárneho kalendáru sa nazýva Dorastajúci kosáčik vďaka svojmu tvaru. Vďaka zvyšujúcej vzdialenosti Zeme od Slnka môžeme Mesiac vidieť čoraz jasnejšie. V tomto štádiu sa mesiac kvôli zemskej rotácií pohybuje smerom od východu na západ.

Prvá štvrť

(7,4 deň cyklu)

Tretia fáza je známa vďaka svojej podobe s písmenom D. V tomto štádiu mesačného cyklu môžeme mesiac sledovať do polnoci. V tomto čase je možné mesiac veľmi dobre sledovať pomocou ďalekohľadu.

Dorastajúci mesiac

(7,4 až 14,8 deň cyklu)

V kalendári sa táto fáza cyklu označuje aj ako polovičný Mesiac smerujúci do ľavej strany. V tomto čase je možné Mesiac sledovať na juhovýchodnej časti oblohy, je jasne viditeľný.

Spln

(14,8 deň cyklu)

Najznámejšia fáza cyklu sa nazýva Spln. Spln je charakteristický ako plný, jasne viditeľný kruh. Túto fázu cyklu je možné sledovať ihneď po západe Slnka. Po ukončení tejto fázy dochádza k cúvaniu Mesiaca.

Cúvajúci Mesiac

(14,8 – 22,1 deň cyklu)

Piata fáza lunárneho cyklu je známa tým, že Mesiac vychádza už o čosi neskôr ako v predošlých fázach. V tomto prípade je možné sledovať už iba pracú polovicu Mesiaca.

Posledná štvrť

(22,1 deň cyklu)

Predposledná fáza mesačného cyklu, Posledné štvrť vychádza až po 24. hodine dňa. Počas tohto cyklu je Mesiac možné pozorovať v tvare C.


Ubúdajúci kosáčik

(22,1 -29,5 deň cyklu)

Konečnú fáza cyklu je najlepšie možné sledovať pred svitaním na východnej strane oblohy. Po skočení tejto fáza sa cyklus opakuje, teda nasleduje opäť Nov.Lunárny kalendár

Fázy mesiaca sledujem už dlho a špecifikácia na moje znamenie my presne vychádza.

Petra (Bratislava)

Lunárny kalendár my pomohol vyriešiť otázky v mojom živote, s ktorými ssom si nevedela dať dlho rady.

Matej (Poprad)

Fázy mesiaca